
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 0.66 mm |
| Length | 1.1938 mm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic, Wirewound |
| Height | 660.4 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 5.8 GHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 23 |
| Current Rating | 760 mA |
| DC Resistance (DCR) | 83 mΩ |
| Test Frequency | 250 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 5.6 nH |
| Core Material | Ceramic |
| Max DC Current | 1 A |
| Schedule B | 8504100000 |
Stock: 6119
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13166
Ext.Price$0.13166
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13166 | $0.13166 |
| 10 | $0.08977 | $0.89770 |
| 50 | $0.07531 | $3.76550 |
| 100 | $0.06318 | $6.31800 |
| 500 | $0.06029 | $30.14500 |
| 1000 | $0.05754 | $57.54000 |
| 3000 | $0.05694 | $170.82000 |
| 5000 | $0.05634 | $281.70000 |
| 10000 | $0.05566 | $556.60000 |
